BVCA-importeurs: Alle stakeholders in haven om tafel
Van een onzer verslaggevers
Willemstad - De Belangenvereniging Curaçaose Agenturen (BVCA) is tevreden over de maatregelen die de overheid en het particuliere havenbedrijf Curaçao Port Services (CPS) getroffen hebben om verlichting te brengen in de hoge kosten voor containeropslag en -levering. Toch pleit de organisatie bij monde van voorzitter Robbin Martina voor een meer structurele oplossing voor de lange termijn.
Hij noemt enkele knelpunten die hierom vragen en waarvoor het nodig is dat alle stakeholders erbij betrokken worden. Zo is er meer ruimte nodig voor de opslag en verwerking van containers. De overheid kan daar terreinen voor beschikbaar stellen. Daarnaast wordt er nog op een redelijk ouderwetse manier gewerkt, met gebruik van veel papierwerk. Hier is een inhaalslag te maken met digitalisering, waardoor efficiënter gewerkt kan worden. Over dit laatste punt legt Martina wat concreter uit: ,,Nu is het nog zo dat de importeur fysiek de nodige papieren moet laten registreren bij het havenbedrijf. Daarvoor moet men de documenten eerst nog laten afstempelen bij de scheepsagent. Daarvoor moet geprint en in een auto gestapt worden. Dat is niet nodig als een en ander digitaal aangeleverd kan worden. Het afhandelingsproces met de douane is wel gedigitaliseerd en dat verloopt prima. Het bewijs dat het dus wel mogelijk is.” Tot slot zouden er betere afspraken gemaakt moeten worden tussen alle betrokken partijen bij de haven, zoals de scheepsagent, CPS, douane, importeurs, maar ook Curaçao Ports Authority (CPA) en het ministerie van Economische Ontwikkeling (MEO). ,,We zouden gezamenlijk ‘kritische performance indicatoren’ (KPI’s) kunnen opstellen. Daar hoort ook moderne technologie bij, waarbij de importeur ‘real time’ de containerbewegingen kan volgen. Nu kan dat ook, tot het moment van aankomst in de Curaçaose haven. Met KPI’s kunnen we beter nagaan waar de knelpunten zitten. Dat kan bij CPS of de douane liggen maar net zo goed bij de importeur die te laat de papieren aanlevert voor de afwikkeling”, aldus Martina. ,,En dan is het ook goed als er een onafhankelijke instantie is die de controle uitvoert op de KPI’s. Dat kan CPA zijn of MEO bijvoorbeeld.”
De BVCA onderstreept nogmaals dat zij tevreden is met het door de overheid en CPS genomen initiatief, maar wijst erop dat problemen in het buitenland zullen blijven voorkomen en dat partijen dus op zoek moeten naar structurele oplossingen. Daarbij dienen alle partijen betrokken te worden.
‘We moeten zo min mogelijk afhankelijk zijn van het buitenland’
Meer hierover lezen? Neem een online abonnement op de krant.