Curaçao wacht op nieuwe licentie; gevolgen voor PdVSA-aflossing
Van een onzer verslaggevers
Willemstad - Curaçao beschikt momenteel niet over een zogeheten Ofac-licentie van de Verenigde Staten. Dit bevestigt directeur Patrick Newton van overheidsvennootschap 2Bays/Refineria di Kòrsou (RdK) tegenover het Antilliaans Dagblad.
Een licentie of vergunning van het Office Of Foreign Assets Control van het Amerikaanse Department of The Treasury (ministerie van Financiën) is een toestemming om transacties uit te voeren die anders verboden zouden zijn.
In het geval van Curaçao is dit al langere tijd een vereiste in verband met de sancties die Washington tegen buurland Venezuela van president Nicolás Maduro en tegen de Venezolaanse staatsoliemaatschappij PdVSA heeft uitgevaardigd.
,,General License 44a gold voor iedereen en is inderdaad medio vorig jaar ingetrokken door Ofac”, zegt Newton als deze krant er zo specifiek naar vraagt. ,,Daarnaast verkreeg 2Bays, toen nog RdK, in november 2023 haar eigen specific license ter ondersteuning van onze settlement agreement met PdVSA, welke overeenkomst op 19 december 2023 werd getekend. Per 1 januari 2025 hebben we een ‘amendment’ aangevraagd bij Ofac op onze ‘specific license’. Hier wachten we nog op.”
Dat de Ofac-licentie belangrijk is voor Curaçao blijkt uit het feit dat premier Gilmar Pisas (MFK) tijdens een kennismakingsbezoek in december van de nieuwe ambassadeur van het Koninkrijk der Nederlanden in Venezuela, Carmen Gonsalves, het onderwerp heeft besproken. Toen zijn diverse onderwerpen aan bod gekomen, waaronder de Ofac-licentie, de handelsbetrekkingen met Venezuela en de sancties.
Een Ofac-licentie is onder meer óók van belang voor Global Oil, dat op Curaçao asfalt wil produceren en van hieruit exporteren. Want met zo’n vergunning kan olie en propaangas uit Venezuela worden verkregen. ,,Voor het opwekken van utiliteiten ten behoeve van de asfaltproductie maakt Global gebruik van propaangas en beperkt hiermee de effecten voor het milieu in belangrijke mate”, stelt een eind vorig jaar uitgebrachte beleidsnota van Financiën. Volgens Newton heeft Global ‘eigen licenties’.
Evenals in voorgaande jaren het geval was, beschikte 2Bays/RdK voor 2024 over een Ofac-licentie die de Curaçaose overheids-nv toestaat om transacties aan te gaan met Amerikaanse partijen voor het verhandelen van olieproducten van PdVSA; alsook voor het voldoen van de schulden die PdVSA heeft aan RdK. Over deze transacties rapporteert 2Bays/RdK maandelijks aan Washington.
Uitbreiding Ofac-licentie
Meer hierover lezen? Neem een online abonnement op de krant.