Eén op de honderd inwoners heeft dementie

Van onze correspondent
Kralendijk - Het bestuur van Fundashon Alzheimer Bonaire (FAB) was op 13 maart op bezoek bij gedeputeerde van Publieke Gezondheid Nina den Heyer en haar adviseurs om het recent ontvangen rapport ‘Dementiemonitor Bonaire 2025’ aan te bieden.

BONalzheimer2Het rapport is het resultaat van een project dat FAB vorig jaar juni in samenwerking met Alzheimer Nederland en het onderzoeksinstituut Nivel uit Nederland lanceerde. Aanleiding van het onderzoek was het feit dat het aantal mensen met dementie wereldwijd toeneemt. Dat geldt voor Nederland, maar ook voor andere landen en dus ook voor Bonaire. Alzheimer Europe verwacht dat het aantal mensen met dementie over de hele wereld ruim zal verdubbelen voor 2050. Daarmee neemt ook het aantal mantelzorgers toe die zorgen voor een naaste met dementie. Door een tekort aan zorgprofessionals neemt de druk op deze mantelzorgers toe.
Bij benadering leven er 250 mensen met dementie op Bonaire. Naar schatting heeft dus één op de honderd inwoners van Bonaire dementie Het onderzoek was vooral gericht op mensen die op het moment van onderzoek mantelzorger waren. Enkele mantelzorgers wier naasten met dementie recent overleden waren, konden ook deelnemen. Het onderzoek bestond uit een vragenlijst die van eind mei tot en met half juli 2024, zowel online (in het Nederlands) als op papier (in het Papiaments) ingevuld kon worden. Met een totale respons van 64 werd de drempel van 50 respondenten behaald.
BONalzheimerDe belangrijkste bevindingen uit het rapport zijn dat mantelzorgers zich zwaar belast voelen en weinig begrip ervaren vanuit de directe omgeving. Wel zijn ze over het algemeen tevreden over de professionele zorg en ondersteuning, ondanks het personeelstekort. De deelnemende mantelzorgers zijn meestal vrouw (69 procent) en zorgen vaak voor een (schoon)ouder.
De wens van het bestuur van Fundashon Alzheimer Bonaire is dat de lokale overheid alsmede de Rijksoverheid en de ketenpartners in de zorg goed gebruik kunnen gaan maken van de resultaten van het rapport, wat dan weer ten goede zal komen aan de kwaliteit van de zorg voor mensen met dementie op Bonaire.
Het gesprek ging donderdag over de ervaringen met zorg en ondersteuning en zorgbelasting en kwaliteit van leven vanuit het perspectief van mantelzorgers. Het volledige rapport is binnenkort te vinden op de website van FAB.
https://www.alzheimer-bonaire.com

De bevindingen op een rijtje

Meer hierover lezen? Neem een online abonnement op de krant.

 


Het Antilliaans Dagblad is de enige lokale Nederlandstalige ochtendkrant van Curaçao, Bonaire en Aruba. Op Sint Maarten, Sint Eustatius en Saba, alsmede in Nederland en andere landen is een online-abonnement eenvoudig mogelijk via online.ad.cw

antdagblad-logo


Print-abonnee worden of voor meer algemene informatie? Stuur dan een mail naar [email protected]. Met naam, adres en telefoonnummer. Abonnementsprijs is ANG 35,00 inclusief OB per kalendermaand. Print-abonneren is alleen mogelijk op Curaçao.

Top Tags afgelopen week

Geen tags gevonden.