Meer personeel, onderwijsaanbod en verbouwing

Van een onzer verslaggevers
Willemstad - De minister van Justitie, Shalten Hato (MFK) geeft in een schrijven naar de Staten aan dat er een ‘aanzienlijke verbetering’ is in de personeelsbezetting bij de Justitiële Jeugdinrichting Curaçao (JJIC), dat er extra middelen beschikbaar zijn gesteld voor training en scholing van het personeel, dat er praktijkonderwijs is gestart voor de jongeren en gewerkt wordt aan de verbouwing van een paviljoen en de werkplaats tot een trainingscentrum.

F07 JeugdgevangenisDe minister reageert hiermee op een in mei van dit jaar uitgekomen rapport van de Raad voor de Rechtshandhaving, ‘De staat van de rechtshandhaving’. Hato: ,,Waar tijdens het onderzoek van de Raad voor de Rechtshandhaving slechts 22 van de 45 formatieplaatsen waren ingevuld, telt de organisatie inmiddels 30 personeelsleden. Daarnaast worden binnenkort nog zeven vacatures opgevuld.”
Maar hoewel er vooruitgang is geboekt, blijft de financiering van training en scholing voor het personeel een uitdaging. ,,Onlangs zijn er echter extra middelen toegekend op de begrotingspost Opleiding en Training, waarmee de meest urgente trainingen, zoals Praktisch Penitentiair Optreden (PPO), Bedrijfshulpverlening (BHV) en brandpreventietrainingen, kunnen worden verzorgd”, zo voegt de minister eraan toe. Voor jongeren met een Plaatsing in een Inrichting voor Jeugdigen (PIJ)-maatregel is er inmiddels gestart met praktijkonderwijs in samenwerking met het instituut Openbaar Secundair Beroeps Onderwijs Deeltijdopleidingen (Osbod) dat valt onder de Dienst Openbare Scholen (DOS). Een PIJ-maatregel is een behandelmaatregel voor jongeren die een ernstig misdrijf hebben gepleegd en een psychische of ontwikkelingsstoornis hebben. Over het onderwijsaanbod stelt de minister: ,,Dit initiatief is gericht op het verlagen van recidive door jongeren praktische vaardigheden en werkervaring aan te bieden, zodat zij bij terugkeer in de maatschappij een betere kans maken op het vinden van werk. Jongeren die nog geen diploma hebben behaald tijdens hun verblijf in de JJIC, kunnen hun opleiding na ontslag voortzetten via Osbod.”
Ook heeft de bewindsman het over het groeiplan ‘Krese’, een initiatief de JJIC om de organisatie te vernieuwen, met een toekomstvisie, modernere werkstructuren, betere samenwerking en scholing voor medewerkers. Hierover stelt Hato: ,,De uitvoering van dit plan verliep aanvankelijk trager dan voorzien. Nu de belangrijkste vacatures grotendeels zijn ingevuld, wordt er samen met het Stichting Overheidsaccountantsbureau (Soab) gewerkt aan een inhaalslag om het plan verder uit te rollen.”
En dan meldt hij nog dat met financiering van de criminaliteitsfonds gewerkt wordt aan de verbouwing van een paviljoen en de werkplaats tot een trainingscentrum. En: ,,Daarnaast wordt een ander paviljoen ingericht als resocialisatie-eenheid, speciaal bedoeld voor jongeren met een strafrechtelijke plaatsing om hen beter voor te bereiden op hun terugkeer in de samenleving.”