Van een onzer verslaggevers
Willemstad - De Centrale Bank van Curaçao en Sint Maarten (CBCS) heeft zijn target om dit jaar 75 procent van de oude Antilliaanse gulden (NAf) uit omloop te hebben, zo goed als behaald.

cbcsDit blijkt uit cijfers die het Antilliaans Dagblad onlangs desgevraagd van de CBCS ontving.
De moederbank heeft vastgesteld dat er bij de start van de grote omwisseloperatie op 31 maart, zo’n NAf 504,5 miljoen (NAf 504.511.488 om precies te zijn) in omloop was. Per 31 juli is er nog slechts NAf 137 miljoen (NAf 137.157.540) in roulatie, wat betekent dat ‘momenteel nog 27 procent van de totale waarde aan ANG-bankbiljetten en munten in omloop is ten opzichte van de waarde per 31 maart 2025’, rapporteert de CBCS. Executive director van de bank, Leila Matroos-Lasten, stelt dan ook tevreden vast: ,,We zien precies wat we hadden verwacht: een geleidelijke en stabiele daling van de ANG-bankbiljetten en -munten. In slechts vier maanden is het bedrag in omloop met 73 procent gedaald, van 504,5 miljoen naar 137 miljoen. Dit laat zien dat onze overgang op schema ligt, en we danken de gemeenschap voor hun vertrouwen en samenwerking tijdens dit belangrijke proces.”
Een week voor het einde van de co-circulatieperiode van de NAf en de XCG sprak CBCS-president Richard Doornbosch de verwachting uit dat de CBCS tegen het einde van het jaar ongeveer 75 procent van de oude Antilliaanse gulden ingeleverd zou zijn bij de bank. Die target is inmiddels reeds zo goed als gehaald, echter zal een deel van het restant waarschijnlijk niet meer terugkomen. ,,Op een gegeven moment zal het wel ophouden dat mensen bij de bank komen om het geld in te wisselen. Sommige munten en bankbiljetten zullen nooit terugkomen. Misschien dat die bij toeristen thuis zijn verdwenen of ergens ingelijst aan de muur hangen. Omdat ze deze zo mooi vinden”, aldus Doornbosch eind juni tijdens een ontmoeting met de pers.
De NAf is in ieder geval met name in de laatste maanden in grote hoeveelheden uit roulatie gehaald, blijkt uit de cijfers die de CBCS met krant heeft gedeeld. Per 31 maart was er in roulatie NAf 504.511.488 (100 procent), per 30 april NAf 323.057.588 (nog 64 procent in omloop), per 31 mei NAf 226.695.638 (nog 46 procent), 30 juni NAf 162.708.746 (nog 32 procent) en 31 juli NAf 137.157.540 (nog 27 procent).
Het Antilliaans Dagblad heeft van diverse actoren vernomen dat de geldwisseloperatie goed is verlopen, wel zijn er consumenten die klagen dat bepaalde winkels de nieuwe bankbiljetten van XCG 100 weigeren. Tegen het einde van de co-roulatieperiode was er een zorgwekkende toename van vervalsingen van het oude biljet van 100 gulden. ,,Om die reden hebben we gezegd: die moet je gewoon niet meer accepteren als winkelier. En dat betekent dat we die nu hier bij de bank terugzien. En iedereen die nu massaal bij ons komt inleveren. Dat is ook goed, want wij kunnen heel goed controleren of het valse biljetten zijn of niet”, verklaarde Doornbosch tijdens de persontmoeting. Er is echter geen link tussen de oude NAf-bankbiljetten van 100 en de nieuwe bankbiljetten van XCG 100, dus zou het nieuwe geld gewoon geaccepteerd moeten worden.
Ook over de beperkte beschikbaarheid van bepaalde denominaties van bankbiljetten uit de geldautomaten is er kritiek vanuit de samenleving. ,,Tot nu toe is het allemaal goed gegaan met de omwisseling, het was een moeilijke proces, maar we zijn er overheen. Het enige nog zijn de ATM’s die alleen biljetten van 20 hebben. Ik begrijp niet waarom het zo is en weet niet of het alleen MCB betreft”, aldus een ondernemer uit Otrobanda.
De NAf kan nog tot 31 maart 2026 op een rekening gestort worden bij commerciële banken als men daar een rekening heeft. Daarna (vanaf 1 april 2026) is omwisselen alleen nog mogelijk bij de CBCS, en dat kan tot 31 maart 2055, dus nog bijna 30 jaar lang.