Van een onzer verslaggevers
Willemstad - Er komt bij het Curaçao Sea Aquarium een observatorium onder water van zo’n vierhonderd vierkante meter waarin bezoekers het leven kunnen bekijken van onder meer schildpadden, dolfijnen, haaien en andere vissen.
Dat bericht het Friese medium Omrop Fryslân dat een interview had met Fonger Talsma van Scheepswerf Talsma. Het Antilliaans Dagblad heeft nog geen reactie van het Curaçao Sea Aquarium gekregen over het nieuwe observatorium.
De bouwwerkzaamheden van de scheepswerf zijn in ieder geval in een vergevorderd stadium. De grote onderwaterbak wordt op Curaçao op de wal gemaakt door medewerkers van de werf die gevestigd is in Franeker en normaliter grote jachten bouwt. Er is eerder geprobeerd met lokale bedrijven te werken, maar dat pakte niet geweldig uit. Een deel van de constructie staat al op het water en wordt dan verder opgebouwd. ,,De bak drijft nu nog, er moeten nog 22 ramen in, er moet nog geverfd worden en dan laten we hem in het water zakken. We pompen er beton in en wij vullen watertanks met water om de bak naar beneden te krijgen”, zegt Talsma tegenover Omrop Fryslân.
Er wordt veel ijzer verwerkt. Alles wordt in Franeker gedaan. De onderdelen en materialen worden vanuit metalen platen gesneden in het eigen snijbedrijf van de scheepswerf, waarna het op transport gaat. ,,Wij hebben al het materiaal, inclusief gereedschap en verf in 25 containers naar de andere kant van de wereld vervoerd”, zegt Talsma, die als de grootste uitdaging noemt het werken aan de andere kant van de wereld. ,,Stroomstoringen, warmte, tropische regenbuien. Noem het maar op en je maakt het daar mee.”
De bak verdwijnt niet helemaal onder water: ,,Een stukje steekt boven het water uit. Mensen kunnen met een lange trap of een van de twee liften naar beneden om te zien hoe het er drie meter onder het wateroppervlak uitziet. Ik heb het weleens een onderwaterrestaurant genoemd, maar het gaat met name om het educatieve aspect. Al kun je er vast wel een broodje of een ‘plate’ krijgen”, weet Talsma.
In het observatorium zullen bezoekers die niet kunnen snorkelen of duiken het leven onder water kunnen bekijken, in opdracht van Curaçao Sea Aquarium. Het was al wel mogelijk om het leven onder water te bekijken, maar Sea Aquarium wilde die mogelijkheid uitbreiden. Er is een raam in het water, de Ocean Lens op vijf meter diepte. De ruimte daarin was echter beperkt.
,,Zij wilden dat wat groter maken. Het wordt dus nu een observatorium”, aldus Talsma.